email print share on facebook share on twitter share on google+

BAFTA 2018

The Shape of Water and British talent dominate the BAFTA nominations

by 

- The Venice Golden Lion winner has racked up 12 nominations, including Best Picture, Best Director and Best Actress

The Shape of Water and British talent dominate the BAFTA nominations
Darkest Hour by Joe Wright

The Venice Golden Lion winner, The Shape of Water, landed a leading 12 nominations, including Best Picture, Best Director for Guillermo del Toro and Best Actress for Sally Hawkins, as the nominations for the 2018 British Academy Film Awards were unveiled in London.

Away from The Shape of Water, British talent dominates the BAFTA nominations. Joe Wright’s Darkest Hour [+see also:
trailer
film profile
]
and Martin McDonagh’s Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [+see also:
film review
trailer
film profile
]
both received nine nominations, including Best Picture. The other two Best Film nominees were Dunkirk [+see also:
trailer
film profile
]
and Call Me by Your Name [+see also:
film review
trailer
Q&A: Luca Guadagnino
film profile
]
.

(The article continues below - Commercial information)

Four of the five leading actor nominees are British: Daniel Day-Lewis (Phantom Thread), Daniel Kaluuya (Get Out), Gary Oldman (Darkest Hour) and Jamie Bell (Film Stars Don’t Die in Liverpool [+see also:
film review
trailer
film profile
]
). The odd one out is Timothée Chalamet, who stars in Luca Guadagnino’s Call Me by Your Name.

The actress nominees are Brit Sally Hawkins for The Shape of Water, Ireland’s Saoirse Ronan for Lady Bird, Australia’s Margot Robbie for I, Tonya, and two Americans in films made by Brits: Annette Bening (Film Stars Don’t Die in Liverpool) and Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri).

The foreign-language nominations include Paul Verhoeven’s Elle [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, Andrey Zvyagintsev’s Loveless [+see also:
film review
trailer
interview: Andrey Zvyagintsev
film profile
]
Angelina Jolie’s First They Killed My Father, Park Chan-wook’s The Handmaiden and Asghar Farhadi’s The Salesman [+see also:
film review
trailer
film profile
]
.

The 2018 awards ceremony will take place on Sunday 18 February.

Here is the complete list of nominees:

Best Film 
Call Me by Your Name [+see also:
film review
trailer
Q&A: Luca Guadagnino
film profile
]
 - Luca Guadagnino (Italy/France/USA/Brazil)
Darkest Hour [+see also:
trailer
film profile
]
 –
Joe Wright (UK)
Dunkirk [+see also:
trailer
film profile
]
 –
Christopher Nolan (UK/Netherlands/France/USA)
The Shape of Water – Guillermo del Toro (USA/Canada)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri [+see also:
film review
trailer
film profile
]
– Martin McDonagh (UK/USA)

Outstanding British Film
Darkest Hour – Joe Wright 
The Death of Stalin [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 - Armando Iannucci (UK/France)
God’s Own Country [+see also:
film review
trailer
interview: Francis Lee
film profile
]
 - Francis Lee (UK)
Lady Macbeth [+see also:
film review
trailer
interview: William Oldroyd
film profile
]
 – William Oldroyd (UK)
Paddington 2 [+see also:
trailer
film profile
]
 – Paul King (UK/France)
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri - Martin McDonagh

Outstanding Debut by a British Writer, Director or Producer
The Ghoul [+see also:
trailer
film profile
]
 - Gareth Tunley (writer/director/producer), Jack Healy Guttman & Tom Meeten (producers) (UK)
I Am Not a Witch [+see also:
film review
trailer
interview: Rungano Nyoni
film profile
]
 - Rungano Nyoni (writer/director), Emily Morgan (producer) (UK/France/Germany)
Jawbone [+see also:
trailer
film profile
]
 - Johnny Harris (writer/producer), Thomas Napper (director) (UK)
Kingdom of Us [+see also:
trailer
film profile
]
 - Lucy Cohen (director) (UK)
Lady Macbeth - Alice Birch (writer), William Oldroyd (director), Fodhla Cronin O’Reilly (producer)

Film Not in the English Language
Elle [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 - Paul Verhoeven (France/Germany/Belgium)
First They Killed My Father - Angelina Jolie (Cambodia/USA)
The Handmaiden - Park Chan-wook (South Korea)
Loveless [+see also:
film review
trailer
interview: Andrey Zvyagintsev
film profile
]
- Andrey Zvyagintsev (Russia/France/Germany/Belgium)
The Salesman [+see also:
film review
trailer
film profile
]
- Asghar Farhadi (France/Iran)

Documentary
City of Ghosts - Matthew Heineman (USA)
I Am Not Your Negro [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 - Raoul Peck (France/USA/Belgium/Switzerland)
Icarus - Bryan Fogel, Dan Cogan (USA)
An Inconvenient Sequel - Bonni Cohen, Jon Shenk (USA)
Jane - Brett Morgen (USA)

Animated Film
Coco - Lee Unkrich, Adrian Molina (USA)
Loving Vincent [+see also:
film review
trailer
interview: Dorota Kobiela
film profile
]
 - Dorota Kobiela, Hugh Welchman (UK/Poland)
My Life as a Courgette [+see also:
film review
trailer
interview: Claude Barras
film profile
]
 - Claude Barras (Switzerland/France)

Director
Denis Villeneuve - Blade Runner 2049 [+see also:
trailer
film profile
]
(USA/UK/Hungary/Canada)
Luca Guadagnino - Call Me by Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo del Toro - The Shape of Water
Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Original Screenplay 
Jordan Peele - Get Out (USA/Japan)
Steven Rogers – I, Tonya (USA)
Greta Gerwig – Lady Bird (USA)
Guillermo del Toro, Vanessa Taylor - The Shape of Water
Martin McDonagh - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Adapted Screenplay 
James Ivory - Call Me by Your Name
Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider - The Death of Stalin
Matt Greenhalgh - Film Stars Don’t Die in Liverpool [+see also:
film review
trailer
film profile
]
(UK)
Aaron Sorkin - Molly’s Game (USA/China)
Simon Farnaby, Paul King - Paddington 2

Leading Actress 
Annette Bening - Film Stars Don’t Die in Liverpool
Frances McDormand - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie - I, Tonya
Sally Hawkins - The Shape of Water
Saoirse Ronan - Lady Bird

Leading Actor 
Daniel Day-Lewis - Phantom Thread (USA)
Daniel Kaluuya - Get Out
Gary Oldman - Darkest Hour
Jamie Bell - Film Stars Don’t Die in Liverpool
Timothée Chalamet - Call Me by Your Name

Supporting Actress 
Allison Janney - I, Tonya
Kristin Scott Thomas - Darkest Hour
Laurie Metcalf - Lady Bird
Lesley Manville - Phantom Thread
Octavia Spencer - The Shape of Water

Supporting Actor 
Christopher Plummer - All the Money in the World (USA)
Hugh Grant - Paddington 2
Sam Rockwell - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe - The Florida Project (USA)
Woody Harrelson - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Original Music
Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer - Blade Runner 2049
Dario Marianelli - Darkest Hour 
Hans Zimmer – Dunkirk
Jonny Greenwood – Phantom Thread 
Alexandre Desplat – The Shape of Water

Cinematography
Roger Deakins - Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hoyte van Hoytema - Dunkirk
Dan Laustsen - The Shape of Water
Ben Davis - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Editing
Jonathan Amos, Paul Machliss - Baby Driver [+see also:
trailer
film profile
]
 (UK/USA)
Joe Walker - Blade Runner 2049
Lee Smith – Dunkirk
Sidney Wolinsky - The Shape of Water
Jon Gregory - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Production Design 
Sarah Greenwood, Katie Spencer - Beauty and the Beast (USA)
Dennis Gassner, Alessandra Querzola - Blade Runner 2049
Sarah Greenwood, Katie Spencer – Darkest Hour
Nathan Crowley, Gary Fettis – Dunkirk
Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau - The Shape of Water

Costume Design 
Jacqueline Durran - Beauty and the Beast
Jacqueline Durran - Darkest Hour
Jennifer Johnson – I, Tonya
Mark Bridges – Phantom Thread
Luis Sequeira - The Shape of Water

Make-up & Hair
Donald Mowat, Kerry Warn - Blade Runner 2049
David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji – Darkest Hour
Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee – I, Tonya
Daniel Phillips - Victoria & Abdul [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 (UK)
Naomi Bakstad, Robert A Pandini, Arjen Tuiten - Wonder (USA/Hong Kong)

Sound
Tim Cavagin, Mary H Ellis, Julian Slater - Baby Driver
Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth - Blade Runner 2049
Richard King, Gregg Landaker, Gary A Rizzo, Mark Weingarten – Dunkirk
Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern - The Shape of Water
Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood - Star Wars: The Last Jedi (USA)

Special Visual Effects
Gerd Nefzer, John Nelson - Blade Runner 2049
Scott Fisher, Andrew Jackson – Dunkirk
Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott - The Shape of Water
Nominees tbc - Star Wars: The Last Jedi
Nominees tbc - War for the Planet of the Apes (USA/New Zealand/Canada)

British Short Animation 
Have Heart - Will Anderson
Mamoon - Ben Steer
Poles Apart - Paloma Baeza, Ser En Low

British Short Film 
Aamir - Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster 
Cowboy Dave - Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man - Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
Work - Aneil Karia, Scott O’Donnell
Wren Boys - Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick 

EE Rising Star Award (voted for by the public)
Daniel Kaluuya
Florence Pugh
Josh O’Connor
Tessa Thompson
Timothée Chalamet

Did you enjoy reading this article? Please subscribe to our newsletter to receive more stories like this directly in your inbox.