email print share on facebook share on twitter share on google+

FIDMARSEILLE 2018 Awards

Second Time Around and Roi Soleil come out on top at FIDMarseille

by 

- Spaniards Dora Garcia and Albert Serra have split the Grand Prix in the international competition, while Goldilocks Planets dominated the French competition

Second Time Around and Roi Soleil come out on top at FIDMarseille
Second Time Around by Dora Garcia and Roi Soleil by Albert Serra

Chaired by Brazilian filmmaker Paula Gaitán, the jury of the international competition at the 29th FIDMarseille has handed the 2018 Grand Prix to two titles ex-aequo: the Belgian-Norwegian production Second Time Around [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 by Spaniard Dora Garcia (an enthralling film staged by Brussels-based outfit Auguste Orts, with backing from the Oslo National Academy of the Arts, the Norwegian Artistic Research Programme and the Flanders Audiovisual Fund) and Roi Soleil [+see also:
trailer
film profile
]
 by her fellow countryman Albert Serra (produced by Andergraun Films and co-produced by Portugal’s Rosa Filmes).

(The article continues below - Commercial information)

As for the French competition (the jury for which was chaired by actor Nahuel Perez Biscayart), victory was claimed by Goldilocks Planets [+see also:
trailer
film profile
]
 by Gaël Lepingle, while a Special Mention was bestowed upon medium-length film Albertine Vanished by Véronique Aubuy

Also of note is the Award for Best Debut Film scooped by Tomorrow [+see also:
trailer
film profile
]
 by Belarusian director Yuliya Shatun, while the Audience Award served to single out two French productions: the feature Carwash by Claude Schmitz and the medium-length title Thunder From the Sea by Israel’s Yotam Ben-David.

Here is the complete list of winners:

International competition

Grand Prix (ex-aequo)
Second Time Around [+see also:
film review
trailer
film profile
]
 - Dora Garcia (Spain/Norway)
Roi Soleil [+see also:
trailer
film profile
]
 - Albert Serra (Spain/Portugal)

Special Mention
Las cruces - Carlos Vásquez, Teresa Arrendondo (Chile)

Georges de Beauregard Award
Paul est mort [+see also:
trailer
film profile
]
 - Antoni Collot (France)
Special Mention
Tomorrow [+see also:
trailer
film profile
]
 – Yuliya Shatun (Belarus)

French competition

Grand Prix
Goldilocks Planets [+see also:
trailer
film profile
]
 - Gaël Lepingle (France)

Special Mention
Albertine Vanished – Véronique Aubuy (France) (medium-length film)

Georges de Beauregard Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas (France) (medium-length film)

Other awards

Best Debut Film Award
Tomorrow – Yuliya Shatun
Special Mention
Noise Is the Houses - Luciana Foglio, Luján Montes (Argentina)

CNAP Award
Backyard - Khaled Abdulwahed (Germany) (short film)
Special Mention

Second Time Around - Dora Garcia

Meta Cultural Foundation Award
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David (France) (medium-length film)

Institut Français Online Criticism Award
No Key – Pascale Bodet (France)
Special Mention

Behind Our Eyes – Anton Bialas

National Association of Research Cinemas Award
An Elephant Sitting Still – Hu Bo (China)
Special Mention
The Wolf House - Joaquín Cociña, Cristóbal León (Chile)

Renaud Victor Award
Tomorrow – Yuliya Shatun

Marseille Espérance Award
Mitra [+see also:
trailer
film profile
]
 – Jorge León (Belgium/France)
Special Mention

Tomorrow – Yuliya Shatun

High School Students’ Award
Behind Our Eyes – Anton Bialas

Audience Award
Carwash - Claude Schmitz (France)
Thunder From the Sea – Yotam Ben-David

(Translated from French)

Did you enjoy reading this article? Please subscribe to our newsletter to receive more stories like this directly in your inbox.